مقالات تخصصی - اصول طراحی صفحات وب

مقالات تخصصی 26 اسفند 1400 22:37

اصول طراحی صفحات وب

حداقل در حال حاضر، كمبود مهمی كه در مورد صفحات سرگرمی وجود دارد تفاوت كلی بین شمایل صفحات وب با شكل اصلی سرگرمی واقعی با صفحات وب مقایسه كنند، به سادگی به عدم واقعگرایی صفحات وب نسبت به رسانه اصلی پی میبرند .

 طراحی صنعتی
چگونه یك مشتری جنس مورد نظر خود را شناسایی و ردیابی میكند، و احتمالا پیشنهادات خوبی را برای فروش بر روی صفحه وب ارائه میدهد؟ این مبارزه طلبی طراحی صفحات تجاری وب میباشد
بیشترین تولید كنندگان صنعتی با جدیت به سمت مشتریانشان جهت گیری كرده و صفحات طراحی شده برای كمپانیهای صنعتی، میبایست تعصبات مشتری گرایانه قوی داشته باشند.
گرایش به مشتری در روشی كه صفحات صنعتی، مشتری را چه از لحاظ تصویری و چه از لحاظ تعاملی درگیر میكنند، دیده میشود. صفحات صنعتی غالبا معمولیتر از صفحات دیگر به نظر میدهند.
 صفحات صنعتی در كل دارای سه عنصر میباشند
۱ ) خصوصیات محصول: هر مشتری میبایست بتواند یك محصول خاص را از میان مجموعه ای از محصولات مشخص كند. این كار میتواند به صورت تصویری، با استفاده از یك لیست انتخابی یا با استفاده از یك برنامه جستجو انجام شود.
۲) مشخصات محصول: بیشتر محصولات صنعتی همراه با اطلاعاتی عرضه میشوند كه صفحه مشخصات نامیده میشود یك صفحه مشخصات تركیبی از متن، تصویر و توصیفاتی در مورد كارایی محصول در یك ورق كاغذ میباشد. خصوصیات كارایی یا تصویر توصیف كننده ساختار كالا، اغلب عامل فروش یك محصول میباشند.
البته با توجه به قابلیتهای وب، ایجاد صفحه مشخصات كالا در وب به روش سنتی، محدود كننده به نظر میرسد. مشخصات كارایی كالا میتواند به صورت سه بعدی و همراه با حركت ایجاد شود، همچنین خود محصول در حال انجام عمل، قابل نمایش باشد.
۳) ارتباط با مشتری: ‏‏‏كارتهای جالبی را كه در آنها از شما سئوال میشود «آیا مایلید كه نمایندگی سرویسهای مشتری در مورد كالایی خاص با شما تماس بگیرد؟» را بخاطر بیاورید. با استفاده از وب سئوالات تقریبا پس از پرسیده شدن جواب داده خواهند شد.
طراحی صفحات خرده فروشی
صفحات خرده فروشی كاملا با صفحات صنعتی متفاوت است چرا كه در مورد محصولات خرده فروشی، انتقال اطلاعات تكنیكی چندان مورد توجه نمیباشد. بهر حال چیزی كه در این نوع صفحات دارای اهمیت بسیار است، تطابق تصاویر با اصل میباشد.
▪ در این نوع طراحی باید مسائل زیر را در نظر گرفت:
۱ ) خصوصیات تصویری و سازمانی فروشندگی خرده فروشیهای موفق چیست؟
۲ ) اجزا ساختاری خرده فروشی چیست؟
۳ ) از چه خصوصیات وب میتوان به گونه ای موثر در طراحی صفحات خرده فروشی سود جست؟
صفحات تجاری
صفحاتی كه برای مخاطبین تجاری طراحی میشوند با صفحات خرده فروشی و صنعتی تفاوت دارند. به خاطر داشته باشید كه هر شركت دارای زندگی و یك شخصیت وجودی در زمینه محصولات ویژه یا عملیات فروش خاصی میباشد. یك شركت تلاش زیادی را صرف به تصویر كشیدن یك نمای حساب شده از خود میكند. این تلاش ممكن است شامل اسم،ارم شركت،رسم الخطی كه در مكاتبات شركت استفاده میشود. رنگهای مورد استفاده و اینكه دقیقا چه اسامی برای معرفی محصولاتشان میكنند، باشد.
یك صفحه تجاری میبایست منعكس كننده فرهنگ ان شركت باشد. این بدان معنی است كه صفحات وب یك بانك، اساسا با صفحات وب یك تولید كننده اسباب بازی متفاوت است.
 قطعات اصلی پازل صفحه وب تجاری شامل اجزا زیر میباشد:
▪ نام شركت رسما چگونه استفاده میشود؟ ایا به طور كامل نوشته میشود یا مخفف؟ ایا نام، یك نام تجاری ثبت شده است؟
▪ ایا نام شركت تحت قانون حق تكثیر میباشد؟
▪ ایا نام شركت همان آرم شركت است. یا یك طرح گرافیكی جداگانه میباشد؟ اندازه، مكان و جهت رسمی ان چگونه است؟
▪ ایا یك ارم تجاری یا یك نشان سازمانی است؟
▪ ایا اسامی محصولات، اسامی تجاری طراحی شده به شكل خاص میباشند؟
▪ ایا این نوع اسامی با قلم،وزن و تاكید متفاوتی نمایش داده میشوند؟
▪ آیا رسم الخط رسمی، برای بدنه اصلی مكاتبات وجود دارد؟
▪ ایا متن ترازبندی شده است یا دارای برامدگی و فرورفتگی است؟
▪ آیا اصلا رنگهای رسمی برای شركت وجود دارد؟
▪ ایا یك سلسله مراتب برای مكاتبات در شركت وجود دارد؟
▪ شما چگونه میتوانید سئوالات و تقاضاهایتان را به قسمتهای مختلف ابلاغ كنید؟
 موسسات آموزشی
موسسات آموزشی دارای اولین و بیشترین نشریات وب میباشند و همگی با مشگل ساختاری یكسانی مواجهند. كالجها و دانشگاهها، بیش از حد معمول ساخت یافته اند یا به عبارتی قسمت بندی شده به بخشهای مختلف میباشند، بنابراین صفحات وب میبایست حس مجازی تصویری از ارتباطات ساختاری داخل یك موسسه ارائه دهند بگونه ای كه حس قدم زدن در آن موسسه در بیننده القا شود.
جنبه یكسان صفحات آموزشی، ترتیب عملیات داخل موسسات میباشد. این مسئله در تضاد كامل با صفحات تولید كنندگان و فروشندگان جز میباشد. ترمهای مدارس همیشه مدت ثابتی دارند. تاریخ شروع و خاتمه از قبل دقیقا مشخص شده اند تقاضانامه و عملیات ورود به موسسه همگی استاندارد شده میباشند. گذراندن كل دوره تحصیلی اجباری است و معمولا میبایست تحت مجموعه ای از مراحل مشخص گذرانده شوند. كارنامها مقدار پیشرفت محصل را مشخص میكنند. دانش اموزان براساس پیشرفتشان طبقه بندی میشوند، در حقیقت بر اساس وضعیت قبولی هر مقطع طبقه بندی میشوند، این صفحات به دلیل كمبود آزادی عمل طراح، جز مشگل ترین صفحات از لحاظ طراحی میباشد.
 صفحات مربوط به سرگرمی
در مقابل صفحات تجاری، صفحات مربوط به سرگرمیها قرار دارند. درست است كه در اینجا هم ممكن است برخی محدودیتهای تجاری اعمال شوند(سونی، دیسنی و غیره )ولی این صفحات در معمولیترین و مورد قبولترین شكلشان دارای كمترین محدودیتهای طراحی بوده و آزادی عمل زیادی برای طراح وجود دارد. مشتریان سرگرمیها اغلب جز بی ثباترین و مشگلترین مشتریان برای شناسایی و ردیابی میباشند. موضوعی كه در سال گذشته مورد توجه ترین موضوعات بوده ممكن است دیگر موردتوجه نباشد.
 صفحات وب سرگرمی دارای خصوصیات زیر میباشد؛
▪ كمترین ساختارو عمل-عكس العمل بیشتر
▪ اعتماد بیشتر به تصویر نسبت به اطلاعات نوشتاری
▪ استفاده بیشتر از منابعی كه مشتریان بالقوه این نوع صفحات وب مجبور به یادگیری آن هستند.
▪ انجام محاسبات سطح بالا به منظور بهبود سرعت پردازنده، عمق نمایش و پهنای باند شبكه.
▪ حداقل در حال حاضر، كمبود مهمی كه در مورد صفحات سرگرمی وجود دارد تفاوت كلی بین شمایل صفحات وب با شكل واقعی سرگرمی واقعی مورد توجهشان مثل فیلم، كتاب، بازی، ضبط صوت، كنسرت و نمایش زنده و چیزهای دیگر را با صفحات وب مقایسه كنند، به سادگی به عدم واقعگرایی صفحات وب نسبت به رسانه اصلی پی میبرند. برای موفقیت صفحات سرگرمی وب یا باید واقعگرایانه صفحات وب با وسایل موجود در زندگی منطق شود و یا صفحات سرگرمی وبی طراحی شود كه هیچ مرجعی در دنیای واقعی برای مقایسه نداشته باشند


دوستان مي توانند مقالات در اين موضوع را از اين سايت ببيند  www.aftab.ir

نظر خود را بنویسید.